STRONA GŁÓWNA -> FAQ startuj z nami dodaj do ulubionych maksymalizuj okno drukuj stronę

FAQ
 • Porady dotyczące skanowania

 • Najczęściej zadawane pytania, dotyczące usług video • Porady dotyczące skanowania:

  Jak dostosować roździelczość skanowania do swoich potrzeb?

  1.       2000 dpi (4,8 megapixeli) - jest odpowiednia jeżeli planujemy wykonywanie odbitek 10x15 lub 21x14, chcemy zachować nawet najdrobniejsze szczegóły widoczne na zdjęciu, czy też po prostu chcemy utrwalić nasze fotografie w najwyższej jakości. Otrzymany plik formatu TIFF ma roździelczość około 2700x1800 pikseli i zajmuje około 14 MB.

  2.       3000 dpi (10,9 megapixeli) - jest odpowiednia jeżeli planujemy wykonywanie odbitek większych niż 10x15, chcemy zachować nawet najdrobniejsze szczegóły widoczne na zdjęciu, czy też po prostu chcemy utrwalić nasze fotografie w najwyższej jakości. Otrzymany plik formatu TIFF ma roździelczość około 4050x2700 pikseli i zajmuje około 35 MB. Można z niego wykonywać odbitki większe niż 20 x 30, gdyż według danych podawanych przez właścicieli laboratoriów cyfrowych do zrobienia tych ostatnich wystarczy plik o rozmiarze 3626x2422 piksele. Tak więc nadwyżka pikseli do kadrowania jest naprawdę spora. Bezpieczna nadwyżka pikseli w długości i szerokości, pozwala na swobodne kadrowanie zdjęcia przed oddaniem do laboratorium cyfrowego celem zrobienia odbitki.

  3.       4000 dpi (18,3 megapixeli) - jest odpowiednia jeżeli planujemy wykonywanie odbitek dochodzących wymiarami do formatu A3, chcemy zachować nawet najdrobniejsze szczegóły widoczne na zdjęciu, czy też po prostu chcemy utrwalić nasze fotografie w profesjonalnej jakości, nie mówiąc już o możliwościach kadrowania, która w tym przypadku jest ogromna. Otrzymany plik formatu TIFF ma roździelczość około 5400x3600 pikseli i zajmuje około 55 MB.

  Co daje skanowanie zdjęć (negatywów i slajdów)?

  1.       Pozwala wydobyć pełny obraz zarejestrowany na kliszy fotograficznej - każde zdjęcie ma swój unikalny charakter, co sprawia że za każdym razem obraz rejestrowany jest na kliszy fotograficznej trochę odmiennie. Dzisiejsze laboratoria fotograficzne świadczące usługi w ilościach masowych, ale dzięki temu za małe pieniądze nie są nastawione na indywidualne podejście do każdego zdjęcia. Standardowe operacje rozjaśniania, zwiększania kontrastu są aplikowane masowo, co prowadzi czasem do tego że zdjęcia, które robiliśmy w nocy na odbitce wygląda jak robione w dzień. Dzieje się tak właśnie dlatego, że operator maszyny dąźy do zrobienia odbitki odpowiadającej standardowi zdjęć robionych "u cioci na imieninach". Bo tak naprawdę o to chodzi znakomitej większości klientów. Jeżeli natomiast chcesz zobaczyć swoje zdjęcia w formie, którą ty im nadałeś, a nie bezduszna maszyna pozostaje oddać je do skanowania.

  2.       Umożliwia zachowanie w niezmienionym stanie wykonanych zdjęć - podczas gdy błona fotograficzna podlega procesom starzenia się, pokrywa się kurzem, czy staje się coraz bardziej zarysowana zdjęcia nagrane na płytę CD w niezmienionej formie mogą przetrwać przynajmniej 50 lat. A w tym czasie można bez uszczerbku dla ich jakości wykonać dowolną liczbę wydruków o jakości odbitek z laboratorium.

  3.       Pozwala uratować zdjęcia wartościowe, ale technicznie nieudane - czasami zdjęcie nie jest naświetlone idealnie, bądź nie zostanie dobrze wywołane, albo zabarwi się ze starości. Dzięki możliwościom skanera i umiejętnościom jego operatora zdjęcie, które w oryginale na slajdzie źle wyglądało, po obróbce odzyskało prawidłowe kolory.

  4.       Usuwa rysy i kurz ze zdjęć - klisza fotograficzna jest bardzo czuła na zarysowania, każde jej przekładanie z opakowania do opakowania powoduje powstawanie nowych rys. Ponadto z czasem osadza się na niej kurz, co również obniża jakość wykonywanych odbitek. Technologia usuwania rys (ICE) pozwala wyeliminować te wady materiału.
  Uwaga! W przypadku opartych na srebrze emulsjach filmów czarnobiałych funkcja ta nie działa. Jednakże usunięcie rys nadal jest możliwe. Zależnie od tego czy zarysowana jest emulsja, czy tylko warstwa wierzchnia filmu są na to dwa różne sposoby. Przypadkie takie zawsze rozpatrujemy indywidualnie.

  5.       Minimalizuje ograniczenia technologiczne kliszy - technologia redukcji ziarna (GEM) pozwala na uzyskiwanie skanów o jakości przewyższającej możliwości danego materiału światłoczułego, dzięki minimalizajcji chropowatości obrazu. Efekt ten praktycznie niewidoczny przy oglądaniu zdjęć na monitorze, pozwala wygładzić obraz do druku.

  6.       Pozwala zbliżyć obraz na zdjęciu do oczekiwań - nie zawsze to co otrzymuje się na zdjęciu odpowiada obrazowi utrwalonemu w pamięci. Cyfrowa obróbka obrazu pozwala to zmienić, np. nasycając kolory zdjęcia, oczywiście w granicach rozsądku.

  Czemu do skanowania slajdów potrzebne są skanery o bardzo wysokiej gęstości optycznej?

        Tylko skaner o gęstości optycznej powyżej 4,1 jest w stanie prawidłowo zeskanować slajd (przykład na zdjęciu), gdyż slajdy ze względu na swą technologię największą ilość szczegółów posiadają w przedziale gęstości optycznej od 3,7 do 4,0. Tanie skanery amatorskie, lub nawet laby do zwykłych filmów mają gęstość optyczną w granicach od 3,4 do 3,6 tak więc nie są w stanie prawidłowo oddać szczegółów na tego typu filmach jakimi są slajdy.

  Jakich skanerów używamy?

       Do skanowania filmów używamy profesjonalnych skanerów Konica-Minolta Scan Dimage 5400 II (rozdzielczość skanera to 5400 dpi, gęstość optyczna 4.8) oraz Epson Perfection Photo V700 (rozdzielczość skanera to 6400 dpi, gęstość optyczna 4.0). Zeskanowane zdjęcia nagrywamy na płytę (płyty) CD lub DVD. Wszystkie skany wykonujemy z włączoną funkcją sprzętowego usuwania rys (Digital ICE), co wydatnie podnosi jakość skanów. Na życzenie stosujemy również funkcje przywracania wyblakłych kolorów (Digital ROC), co jest przydatne przy starych filmach np. Orwo oraz redukcji ziarnistości (Digital GEM) (filmy o dużej czułości).


  Najczęściej zadawane pytania, dotyczące usług video:

  W jakiej postaci możemy nagrać cyfrowe filmy?

        Oferujemy Państwu digitalizację materiału video do postaci akceptowalnej przez stacjonarne odtwarzacze płyt DVD, lub do plików AVI (pliki do montażu). Istnieje tez możliwość nagrania w postaci MPG2 IBP czyli pliku gotowego do authoringu DVD.

  Co daje, i dlaczego warto przenieść swoje nagrania na płytę DVD?

  1.       Ponieważ w przeciwieństwie do kaset płyta DVD nie traci z czasem jakości nagrania.

  2.       Ponieważ nagrania cyfrowe nie tracą jakości z ilością wykonywanych kopii (np. 4 kopia z kasety VHS jest już praktycznie nie do przyjęcia).

  3.       Ponieważ mając swoje nagrania w postaci cyfrowej można wykonać nawet najbardziej skomplikowany montaż video praktycznie na każdym domowym komputerze (w przypadku nagrań analogowych potrzebny jest bardzo drogi sprzęt), i nagrać tak obrobiony materiał na płytę DVD bez straty jakości(co przy analogowych nagraniach jest praktycznie niemożliwe).

  4.       Ponieważ raz nagrana płyta DVD, jest praktycznie bezobsługowa, a jak wiadomo kasety z nagraniami powinno się przewijać przynajmniej raz na pół roku, co przy dużej ich ilości pochłania mnóstwo czasu.

  5.       Ponieważ dostęp do poszczególnych scen w filmie jest o wiele prostszy, i szybszy.

  Na jakich nośnikach, i z jaką prędkością nagrywamy?

        Nagrywamy wyłącznie na markowych nośnikach firm VERBATIM i TDK, z możliwie jak najmniejszą prędkością, aby jakość nagrania była jak największa.

  Jakiego sprzętu urzywamy?

       Aby zapewnić najwyższą jakość obrazu używamy profesjonalnalnego magnetowidu montażowego Panasonic, profesjonalnej karty video Pinnacle MiroVideo DC10Plus, oraz profesionalnego pakietu oprogramowania KDEnLive (uznawanego za jedno z najleprzych do nieliniowego montażu na świecie).

  Garść informacji o obsługiwanych przez nas systemach zapisu:

  1.       VHS i VHS-C Najbardziej rozpowszechniony format zapisu analogowego. Rozdzielczość obrazu - 250 linii. VHS-C (VHS Compact) wykorzystuje ten sam standard zapisu co VHS przy mniejszym rozmiarze kaset (dostosowanych zwłaszcza do współpracy z kamerami video). Dzięki takiemu rozwiązaniu, dostępne są adaptery umożliwiające odtwarzanie kaset VHS-C w tradycyjnych magnetowidach VHS. Rozmiary standardowej ("dużej") kasety VHS to 188mm x 25mm x 104mm; rozmiary kasety VHS-C to 92mm x 22,5mm x 59mm, maksymalny czas zapisu w systemie PAL kasety VHS-C to 60mn. w SP lub120min w LP. Przy kasetach VHS 300min w SP i 600min w LP.

  2.       Super VHS (S-VHS) i Super VHS/C (S-VHS-C) Format analogowy, oferujący rozdzielczość ok. 400 linii. Podobnie jak w przypadku formatu VHS, S-VHS-C (S-VHS Compact) to ten sam format zapisu i taśma umieszczona w mniejszej kasecie, lepiej przystosowanej do współpracy z kamerami video. Rozmiary kaset S-VHS i S-VHS-C są identyczne z rozmiarami kaset odpowiednio VHS i VHS-C.

  3.       8mm Bardzo rozpowszechniony format analogowy wykorzystywany najczęściej w kamerach video, zapisujący nagrania z rozdzielczością 270 linii. Uwaga - nie istnieją adaptery pozwalające na odtwarzanie kaset 8mm, Hi-8 lub Digital 8 w zwykłych magnetowidach VHS! Rozmiary kasety 8mm to 95mm x 62,5mm x 15mm.

  4.       Hi-8 (Format analogowy, zapisujący nagrania z wyższą rozdzielczością (400 linii) niż 8mm, często także z dzwiękiem hi-fi stereo. Wykorzystuje taśmy o identycznej konstrukcji i rozmiarach jak 8mm.

  5.       Digital 8 Format cyfrowy oferujący znacznie lepszą jakość nagrania niż Hi-8 czy 8mm. Wprowadzony po raz pierwszy przez firmę Sony. Kompatybilny wstecz, co oznacza, że magnetowidy oraz kamery video oparte na formacie Digital8 odtwarzają kasety w formacie Hi-8 oraz 8mm. Format nie wymaga żadnego nowego typu kaset - nagrania przechowywane są na zwykłych kasetach 8mm bądz Hi-8. Z powodu zastosowania bardziej wymagającego formatu zapisu (cyfrowego), dwugodzinna kaseta 8mm bądz Hi-8 pomieści jednak tylko 60 minut nagrania w tym formacie.

  6.       Mini DV Oferują krystalicznie czysty obraz i dzwięk ze względu na cyfrowy format zapisu tych danych. Oznacza to także, że kopiowanie nagrań odbywa się bezstratnie - niezależnie od tego, ile razy skopiujemy nagranie, zawsze będzie ono miało identyczną jakość - zarówno na kasecie zródłowej, jak i docelowej. Format DV wspierany jest przez takich producentów jak Panasonic, Sony, Philips, Thomson, Hitachi. Kasety formatu DV dostępne są w dwóch rozmiarach - standardowym (125mm x 78mm x 14,6mm) oraz Mini DV (66mm x 48mm x 12,2mm). Kasety z chipami pamięci IC pozwalają stworzyć "spis treści" nagrań na taśmie, co pozwala natychmiast zlokalizować wybrany fragment, datę nagrania, a także np. dodawać tytuły których wyświetlanie można następnie włączyć/wyłączyć podczas odtwarzania. Należy wyraznie zaznaczyć, że to, czy kaseta jest czy też nie jest wyposażona w chip pamięci nie ma żadnego wpływu na jakość nagrania!

  2001-2014  digifotolab.net